Jelen Istvántól, a J-GROUP Fotoprint Kft. vezetőjétől kaptunk egy leírást, melynek segítségével még jobban megérthetjük az időmérés folyamatát.
A J-GROUP Fotoprint Kft. végezte az egri futamon a mérést, és a szombathelyi, veszprémi és pécsi versenyeken is ők dolgoznak.
Valamint az Ő segítségükkel tudjuk a MAXX Speed Control sebességmérést végezni. (ami most Egerben sajnos elmaradt...)
Az időmérésről
Az időmérés a legkényesebb láncszeme egy verseny informatikai rendszerének. Nem fordulhat elő az az eset, hogy a versenyző végigmegy a pályán, és miután teljesítette, nem tudunk időt rendelni hozzá. Ezért az időmérés többszörös biztonsággal épül fel. Az előírások szerint egyszerre két független csatornán keresztül kell időt mérni.
Az első csatorna a fotocellán alapuló ún. gépi mérés. Gépi mérés ilyenkor a saját idejére induló versenyző rajtját figyeli egy fotocella (korai rajt, rajtkészség) és a célban szintén egy fotocella állítja meg a mérést. Ezzel a módszerrel akár 1/1000 mp. pontossággal is mérhetünk.
A másik csatorna a "kézi" indítású mérés. Az időmérő a rajt, ill. a cél vonalán helyezkedik el és az áthaladás pillanatában kézzel indítja, ill. állítja meg a versenyző időmérését. Egy gyakorlott időmérő 1/10 mp. pontossággal képes mérni a fotocellás méréshez képest.
A J-GROUP Fotoprint Kft. időmérő csapata 2005-től az alábbiakban ismertetett időmérési módszert használja az ORB egyes versenyein.
Rajt
A rajtoltatás időmérő eszközről történik, amely mindig az aktuális versenyidőt jelzi. Minden egész perckor a készülék jobb szélén lévő piros jelzőeszköz (lepke) zöldre vált 20 mp-en keresztül. Az áthaladást a rajtvonalra helyezett fotocella érzékeli, amelynek a kimenete az időmérő eszközhöz csatlakozik. Ha a rajtoló versenyzőpáros autója egész perc 0 és 20 mp között szakítja meg a fotocella fényét, a rajt hibátlan volt. Ha egész perc előtt, akkor korai rajtról beszélünk. Az időmérő eszköz 1/100 mp. pontossággal mér, tehát a rajt pillanatát is ilyen pontosan tudjuk detektálni. Minden rajt pontos ideje az időmérő eszközhöz csatlakoztatott nyomtatón is rögzítésre kerül, valamint az időmérő eszközhöz kapcsolódik egy kézi számítógép (PDA) is, amely szintén rögzíti elektronikus formában a rajtidőket.
A kezelőnek ezután csak a rajtszámot kell begépelnie, valamint a nyomtató szalagjára felírnia. A PDA ezt az idő-rajtszám adatot azonnal elküldi az értékelésbe, valamint a célban lévő számítógépre. A korai rajt tényét tehát az értékelésben lévő szoftver fogja megállapítani. A versenyző vagy csapatvezető számára az értékelésben pontos adatokkal (1/100 mp) szolgálhatunk minden rajtolásról, a rajt után 20 mp.-cel.
Cél
A célban három személy dolgozik, egy időmérő, egy számítógép-kezelő és egy jegyzőkönyvvezető.
A versenyzőpáros célba érkezésekor a célvonalon elhelyezett fotocella fényének megszakítása jelenti a célidőt. Itt a rallye szabályai szerint 1/10 mp pontossággal rögzítjük az időket egy erre szolgáló időmérő eszközzel. Az eszköz a mért időt a beépített nyomtatóra kiírja, valamint egy számítógép felé továbbítja. A számítógépen ebben az időben már rendelkezésre áll a versenyzőpáros rajtideje (egész percben). A kezelő beírja a rajtszámot, majd a számítógép kikeresi a rajtszámhoz tartozó rajtidőt és kiszámítja a teljesített időt.
Ezután a teljesített időt és a rajtszámot rádiókommunikációs vonalon továbbítja a stopban elhelyezett kijelzőre, ill. elküldi az értékelésbe GPRS kapcsolaton keresztül. Így a célba érkezés után kb. 20 mp.-cel az értékelésben megjelenik egy versenyzőpáros arra a gyorsra vonatkozó összes adata. A biztonság fokozása érdekében, a fotocella kimenetére két időmérő eszköz is csatlakozik, valamint a szabályok szerint itt is van kézi indítású mérés, tehát egyszerre két és fél csatornás független mérés van. Azért csak fél csatornás, mert fotocellából csak egy van, tehát ennek hibája esetén csak kézi eredmény van.
Értékelésről
Az értékelésben a program a kapott adatokat hihetőség-vizsgálatnak veti alá, hogy az esetleges rajtszámelírási hibák kiderüljenek, ill. egyéb figyelmeztetéseket is ad. Az alábbi ellenőrzéseket végzi a program:
• A versenyzőpáros átlagsebessége meghaladja-e a 130 km/h -t,
• Az előző szekcióban (ha volt) az adott páros teljesített ideje eltér-e a mostanitól nagyobb mint 1 mp/km mértékben,
• A páros a rajtsorrendnek megfelelő sorrendben ért-e célba,
• A párosnak volt-e az előző gyorson eredménye (ha ez nem az első gyors),
• Van-e korai rajtja a párosnak,
• A párost a különböző késései alapján ki kell-e zárni?
Ha elfogadható az eredmény, akkor az automatikusan felkerül a T-MOBILE hírközlő rendszerére, ahonnan wap-képes telefonnal, ill. a szervizparkban lévő T-MOBILE kivetítőn válik hozzáférhetővé a közönség számára. Ez kb. 20 mp. alatt megtörténik, tehát a célba érkezés után kb. 30-45 mp.-cel a T-MOBILE rendszerében van a teljesített idő.
Ha a fenti kritériumoknak nem felel meg az eredmény, akkor nem kerül tovább, amíg az értékelésvezető meg nem vizsgálja és dönt a további teendőkről. Ilyenkor telefonon bekérjük a megfelelő helyekről az időmérő eszközök szalagjáról a kérdéses időket. Ez az oka annak, hogy egy páros ideje később jelenik meg a wap-on, ill. a T-MOBILE kijelzőn.

Az időméréssel és értékeléssel kapcsolatos gyakran ismételt kérdések
Kérdés: Nagyon jó/rossz időt futottam az előző gyorshoz képest. Ennyire nem lehetek jó/rossz!
Válasz: A célban a kapott időhöz kézzel rendelik hozzá a versenyző rajtszámát. Ha téves rajtszámot rendelnek az időhöz, pl. egyel előbbit vagy későbbit, akkor keletkeznek ezek a feltűnően jó/rossz eredmények, rallye-ban akár + - 1 perces eltérés. Nincs ok az aggodalomra, mert ez a következő befutónál kiderül és korrigálják. Az időmérő eszköz szalagjára az idő mellé felvezetik a rajtszámot is, valamint jegyzőkönyv is készül a kapott időkről.
Kérdés: Más időt írtak ki a gyors végén a kijelzőre mint ami később a listákon megjelent.
Válasz: Valószínűleg elrontották a rajtszám-hozzárendelést (ld. előző kérdés), vagy a számítógép hibájából kézzel vitték fel az eredményt és közben hibáztak. Amikor van egy lélegzetvételnyi idejük, akkor visszamenőleg ellenőrzik a kézzel bevitt adatokat az időmérő eszköz szalagjával és kiderül a hiba. Ebben az esetben érdemes megkeresni az értékelésvezetőt (Zidarics Zoltán) és tájékoztatást kérni. Ilyenkor mindig az időmérő eszköz szalagjáról keressük vissza a kérdéses időket és ha kell, javítjuk. Legkésőbb a menetlevelek bevitelekor kiderül a hiba.
Kérdés: Beértem a célba és nem írták ki az időmet a kijelzőre.
Válasz: Ez akkor szokott előfordulni, ha kommunikációs zavarok miatt a rajtból nem ért a célba a rajtidő, vagy a számítógép lefagyott menet közben. Ilyenkor amíg újra indítják, nincs kijelzés. Ez nem jelenti azt, hogy a versenyzőnek ne lenne ideje, hiszen az időmérés többcsatornás, csak azt, hogy később jelenik meg az ideje, amikor utólag kézzel felviszik az újraindítás alatt érkező időket. (A beíró táblára - a verseny szabályai szerint - a teljesített idő az előzőekben leírtaktól függetlenül felkerül.)

Jelen István
ügyvezető
Zidarics Zoltán
értékelésvezető
Sipos Gábor
időmérésvezető