Ferjáncz Attila két nyílt levelet is megjelentetett idén, olvashattuk Dr. Tóth István elnökségi tag leveleit, most egy év elteltével pedig a Sportszakmai Alelnök is megszólal…
-Szombaton Közgyûlés volt. Hogyan értékeled?
- Igen sajnos az MNASZ tagjainak harmada sem volt jelen a Közgyûlésen, be kell látnunk: a tagokat, nevezõket, rendezõket, versenyzõket már alig-alig érdekli, mi történik a Szövetségben. Sajnos a gazdasági válság idején bõven elég problémát okoz nekik a versenyzésre való pénzt elõteremteni, talán nem jut már energiájuk a szövetség kusza helyzetét is megoldani, rendezni. Szerintem a tagok elvesztették a hitüket ebben, hogy õk bármit is meg tudnak változtatni, feleslegesen pedig senki nem szereti pocsékolni az idejét.
- Elnökségi ülés is volt szombaton...
- Rendkívüli elnökségi ülés volt a közgyûlés elõtt, és utána is. Nekem is, valamint több elnökségi tagtársamnak is, az elmúlt héten jutott tudomására, hogy a rallye szakágvezetõ javadalmazására az Elnök úr szerzõdéseket írt alá. Mindezt az Elnökség tudta, jóváhagyása, és véleményének kikérése nélkül. Szomorú a történetben az, hogy Ferjáncz Attila írt májusban egy levelet az MNASZ oldalán, és írt egyet októberben is, mely leveleiben említést tesz az "ellenünk szervezkedõkrõl" és a "maroknyi ellenzékrõl". Úgy gondolom, hogy a Közgyûlésen és az elõtte eltelt idõszakban világosan kiderülhetett mindenki számára, hogy senki sem tör az Elnök úr pozíciójára. Nem támadta senki, sõt visszahívó tagi beadvány is csak 2 személy ellen érkezett Dr. Tóth István és Cselényi Balázs ellen (fel se merüljön senkiben, hogy ehhez Ferjáncz Attilának bármi köze lenne…). Ne felejtsük el , hogy egy elnökségi tag már október folyamán lemondott, akinek pótlása nem volt annyira fontos, hogy napirendre kerüljön. Az Elnök úr vélhetõen ránk célzott, mikor "elnökségen belül meglévõ ellenzékrõl" írt (Dr. Tóth, Lányi, Cselényi).
Jómagam sokat próbálkoztam a közgyûlés elõtt, hogy a szembenálló felek kompromisszumok árán békét kössenek, vagy legalábbis közösen dolgozhassanak az autósport jövõjéért.
Sajnos nem sikerült eddig a kompromisszumokat kialakítani, a közgyûlés után történtek pedig végképp nyilvánvalóvá tették számomra, hogy hiába írta Elnök úr, hogy a "becsületes, autósportért munkálkodó emberekkel hajlandó tárgyalni", igazából nem törekszik kommunikációra, és együttmûködésre sem.
-Mi történt pontosan a szombati ülésen?
- Szerettem volna, ha az RSB vezetõ körüli helyzetet zárt ajtók mögött tisztázzuk, és nem teregetjük ki a szennyest. Tudni kell, hogy az MNASZ Elnöksége - több tagi beadvány után - határozott úgy, hogy a tagság írásos véleményét kéri azon szakágvezetõk megerõsítésére, vagy új szakágvezetõk jelölésére, akiket nem ez az elnökség nevezett ki. Konkrétan a Rallye, Gyorsasági és a Tereprally szakágvezetõkrõl volt szó. Ugye ez a versenyidény közben történt, és elég szerény létszámban érkeztek vissza nyilatkozatok, és az sajnos tény, hogy csak a rallye szakágban volt a visszaérkezett nyilatkozatok alapján megosztottság, mert a többi szakágban gyakorlatilag csak a szakágvezetõt megerõsítõ papírok érkeztek vissza. A rallye szakág mûködésével kapcsolatban azóta több panasz is érkezett, hogy a versenyzõk és rendezõk megkérdezése nélkül hoznak döntéseket.
Következett az az Elnökségi ülés, ahol értékelni kellett a beérkezett szavazatokat. Az Elnök úr többszöri kérésre sem engedte különválasztani a három szakág ügyét, és a következõ formában tette fel a kérdést:
"Elfogadásra kerüljön a szakágvezetõk megerõsítésére kiírt szavazatok eredménye?"
Az elnökség jelenlévõ tagjai 3 igen, 3 nem szavazat mellett nem fogadták el az eredményt.
(Hozzá kell tenni, hogy emlékeim szerint azon elnökségi ülés emlékeztetõje sincs a mai napig elfogadva!).
Mindezek mellett az Elnökség felmondta az RSB vezetõ javadalmazásáról szóló szerzõdést, költségtakarékosságra, és a szerzõdés körül kialakult kétes jogi helyzetre való tekintettel! Ezt követõen, az Elnök úr vélhetõen átlépve azt a határt, amilyen összegszerûség kifizetése tekintetében egyedül dönthet és aláírhat, az elnökség jóváhagyása nélkül újrakötötte ezt a szerzõdést, július-augusztusra, majd egy emelt összeggel szeptember-december közötti idõszakra. Az Elnök úr által írt nyílt levelekben megfogalmazott vádakkal nem kívántam foglalkozni, de ezeket a dolgokat szeretném tisztázni, hogy a rallye versenyzõi társadalom is nyugodtan kezdhessen neki a 2010-es esztendõnek. Az Elnökség a szombati ülésének végén többségi határozatott hozott, hogy január elején az IB egyetértésével (Alapszabály szerint) dönt majd a szakágvezetõ(k) esetleges visszahívásáról, és új választás kiírásáról. A cél az lett volna, hogy olyan szakágvezetõkkel kezdhessük a 2010-es évet, akik a saját szakáguk tagjainak többségét maguk mögött tudják. Elnökség egyhangúlag kifejezte, hogy ezt a szándékát közleményként hétfõi napon megjelenteti az MNASZ honlapján.
- Semmifelé erre vonatkozó közleményt nem látni. Mi ennek az oka?
- Sajnos ez így igaz. Ferjáncz Attila Elnök úr a Szövetség jogtanácsosától kért állásfoglalást a kérdésben, és nem jelentette meg írásban az Elnökség szándékában, döntésében és határozatában foglaltakat. Ezek után úgy gondoltam, valakinek ki kell lépni a tagság elé és tájékoztatni õket, ezekrõl a dolgokról, hiszen ez rájuk is tartozik.
- Hogyan tovább? Nem fog a tájékoztatás újabb ellentéteket generálni?
- A Szövetség Ellenõrzõ Bizottsága vélhetõen megvizsgálja majd, hogy Elnök úrnak volt-e joga a szerzõdés újrakötésére egyszemélyben, a kérdéses összeghatáron felül , és ha a mulasztás megállapítást nyer, akkor vélhetõen a Fegyelmi Bizottság is lépni fog az ügyben, úgy ahogy az idén már több ügyben is.
A szakágvezetõ visszahívás, újraválasztás ügyében január 5.-én fog dönteni az Elnökség az Intézõ Bizottsággal történt egyeztetés után, a szerzõdés pedig vélhetõen nem lesz újrakötve.
Lehet, hogy ezek a dolgok új ellentéteket fognak generálni, de meggyõzõdésem, hogy hibáinkat felfedve és szükség szerint javítva állhatunk hiteles elnökségként a tagok elé.
- Kezdeményeztek már idén fegyelmit az Elnök Úr ellen, ha jók az információim.
- A fõtitkárnál korábban a tagok már kezdeményeztek, de akkor az elnökség úgy döntött, hogy nem kell az elnök ellen eljárást indítani. A furcsa az, hogy az elnökségi döntéshozatalkor a saját fegyelmi ügyében az Elnök is szavazott… mivel a kérdéses ülésen 5 elnökségi tag volt csak jelen, és akkor 5 szavazat kellett bárminek az eldöntéséhez.
Egy etikai eljárás iránti kérelem is volt, de információim szerint szintén nem indult el az eljárás.
- Jogtanácsos?
- Dr. Tóth István jogi ügyekben ingyenes segítséget ajánlott a Szövetségnek, melybõl Elnök úr nem kért. Az Elnökség határozott, hogy pályázatot ír ki a jogtanácsosi pozícióra, majd az Elnök úr a pályázat kiírása helyett szerzõdést kötött a Fegyelmi Bizottság egyik tagjával a jogtanácsosi pozíció betöltésére…
Mire az Elnökség tájékoztatva lett errõl, már fel is lett mondva a szerzõdés. Majd új jogtanácsossal lett szerzõdés kötve, természetesen pályázat nélkül.
Úgy gondolom jól látszik, hogy az Elnökség tájékoztatása, illetve beleszólása a dolgokba erõsen korlátozott. Erre utal a 2009-es biztosítási szerzõdés is, melynek aláírásához január 6.-án kérte az elnökség hozzájárulását Ferjáncz Attila, és a szerzõdés már december 23.-án alá lett írva.
Jómagam, aki tenni szeretne az autósportért, nehezen tudom elfogadni azt, hogy a dolgok a hátunk mögött történnek. Véleményem szerint az Elnökségi tagoknak egy év elteltével sincsenek kiosztva a feladataik.
Természetesen az itt leírtakat - az MNASZ Alapszabály értelmében - ma már a Szövetség bármely tagja ellenõrizheti iratbetekintés során.
- Jogtanácsosok gyors cserélõdése is mutathatja azt, hogy nincs minden rendben.
Úgy tudom az iratbetekintések sem mennek simán…
- Véleményem szerint a betekintési kérelemmel élõket ma ellenségnek tekintjük, és az írásbeli beadványokra sem válaszolunk rendesen. Ezen dolgok tovább táplálhatják azt a véleményt tagjainkban, hogy nem minden folyik rendesen a Szövetség háza táján.
- Az Elnök úr elsõ nyílt levelében támadva van a Rendezõi Liga…
- Nem értem Elnök úr és a Rallye szakágvezetõ ellenséges álláspontját a Rendezõi Liga kérdésében.
Be kell látnunk, hogy a versenyzõkön, nézõkön kívül rendezõkre is szükségünk van. Azt is be kell látni, hogy a rendezõk sokkal nehezebb helyzetbe vannak, ha 1-2 rendezvényrõl tárgyalnak hivatalos szerveknél, szponzoroknál, mintha 50-60 rendezvény tárgyalná le közösen a dolgokat. Elég csak a rendõri biztosításra, a közútra gondolni, vagy az olyan dolgokra melyek nagy tételben olcsóbbak lehetnek. Látni kell, hogy a Szövetség anyagi helyzete nem teszi lehetõvé a versenyzõk és a rendezõk támogatását. A nevezési díjak szinten tartásával sem segítjük a rendezõket, pedig a versenyzõk részérõl jogosan elvárt magas színvonalat egy idõ után a meglévõ forrásokból - a jelenlegi helyzetben - már nem lehet finanszírozni. Véleményem szerint a Rendezõi Liga jól képviseli a rendezõk érdekeit, hiszen javaslataikra megváltoztak a versenybejelentések szabályai, nem kell októberben befizetni a pénzeket a Szövetség kasszájába mint eddig, és a kauciót nem feltétlenül kell a szövetség bankszámláján elhelyezni, hogy csak pár apróságot említsünk a jövõ évet érintõ változásokról. Ne felejtsük el, hogy elérték, hogy december 20-ig megismerjék a rendezõi szerzõdést, melyet januárban aláírnak, így elkerülhetõ lesz az idén elõfordult évközi vita.
Véleményem szerint akár közös szponzori kapcsolatok kialakítása sem volna kizárt a Rendezõi Liga által, ám ennek komoly akadálya, hogy egyes emberek - véleményem szerint - fõleg személyes ellentétek miatt legitimitását megkérdõjelezik.
Tudomásul kell venni, hogy a Szövetségnek érdeke, hogy Rendezõi minél jobb és színvonalasabb rendezvényeket szervezzenek a versenyzõknek.
Tisztázni kell a 2010 versenyévadra a rendezõk és a Szövetség közötti jogviszonyt egy olyan rendezõi szerzõdés formájában, mely mindkét fél számára elfogadható. Sokak számára nem ismert tény, de a rendezõk terheinek egy része is a Szövetség felé fizetendõ költségek, amelyek elõbb vagy utóbb visszacsapódnak a versenyzõkre.
- Ha már itt tartunk: díjtáblázat. Mi várható?
- Az IB elkészítette a díjtáblázatot, melynek elkészítésekor alapelv volt, hogy ne növekedjenek a díjak. Hamarosan meg fog jelenni ez a táblázat és a versenyzõk is láthatják, hogy még az inflációt követõ emelés sem történt.
- Egyre több versenyzõ szájából hangzik el, hogy külföldön szeretne versenyezni, hallani olyan hangokat, hogy a Szövetség a szabály adta lehetõségeket kihasználva meg szeretné nehezíteni a külföldi licencváltást. Neked mi errõl a véleményed?
- Az én álláspontom, hogy a Szövetség szolgáltat, ha külföldön, ugyanezen szolgáltatást olcsóbban
biztosítják, vagy hasonló áron jobb szolgáltatást nyújtanak, akkor nekünk kell változtatni a dolgokon. Itt is versenyhelyzet van, nekünk is változtatni kell vagy a díjainkon, vagy a szolgáltatáson. Itt is szeretném megragadni az alkalmat, hogy tájékoztassam a tagságot, hogy január elején egy Autósport Információs iroda nyílik a Lurdy házban, köszönhetõen az Off-Road szakágvezetõnek. Jómagam akár az IB-t, akár az Elnökséget, akár az ATB-t érintõ kérdésekben igyekszem kéthetente pár órára a tagok, versenyzõk, érdeklõdõk feltett kérdéseire személyesen ott válaszolni.
- Elmondanád a véleményed pár szóban Elnök úr alábbi mondatairól?
"Közel hét hónapnak kellett eltelni, hogy különbözõ huzavonák után az Intézõ Bizottság átalakítása megtörténjen."
- Véleményem szerint az Intézõ Bizottság nem alakult át, és januárban rögtön megkezdte mûködését.
"Öt hónap után sikerült a rendezõkkel megegyezni a rendezõi szerzõdések aláírásával, megkötésével. Sajnálatos, hogy az IB és annak vezetõje ebben a munkában nem vett részt."
- Az Elnök úr téved, hiszen a legnehezebben megszületett Rendezõi szerzõdés (a Salgó Rallye-ra) IB ülés végén született meg. És hát azt se felejtsük el, senkit nem megbántva, hogy az Elnök urat és a Rallye szakág vezetõjét nem láthattuk a Rendezõi szerzõdéssel kapcsolatos egyeztetésekkor.
Lehet, hogy üldözési mániám van, de szerintem ezek a mondatok az ellenünk beadandó visszahívó levelek gyûjtését voltak hivatottak megalapozni.
"Az IB folyamatos határozat képességét átmenetileg azzal sikerült megoldani, hogy a rendezõk képviselõjét, álláspontom szerint tisztázatlan és kierõszakolt feltételekkel választották meg."
- A Rendezõk a képviselõjüket demokratikus módon maguk választották meg, és információim szerint nem fogtak a fejükhöz fegyvert. Nem mellékesen, végigfutva az IB idei döntéseit (többen megtették) nem lett volna probléma a döntésekkor a Rendezõk képviselõje nélkül sem.
Nem gyõzõm hangoztatni, hogy a jól mûködõ sportszakmai vezetésnek szüksége van a VERSENYZÕK és a RENDEZÕK képviselõjére is, ugyanakkor ezeknek önszervezõdõ módon kell megszületniük, és ebbe az MNASZnek véleményem szerint sem beleszólása, sem egyéb teendõje nincsen.
Nem kívánom továbbiakban részletezni ezeket a dolgokat, hiszen biztos én is és az általam is képviselt vonalat erõsítõk is követnek el apró hibákat, de remélem azok az emberek - akik ellenségnek tekintenek minket és jó pár, az autósportért tenni akaró személyt - elgondolkodnak, és akár kompromisszumok árán is tudunk majd együtt tevékenykedni az autósport jövõjéért.